Whitehall-Coplay Press

Tuesday, September 25, 2018

Whitehall High School senior scholastic awards 2018

Wednesday, June 13, 2018 by The Press in School

Awards and scholarships were presented to the following students during an awards program held last month.

Rasha Abdouche: Chris Attieh Humanitarian Scholarship; WHS Spanish National Honor Society Award

Morgan Anderson: Elizabeth M. Kloiber Memorial Scholarship; Moravian College Academic Scholarship and Alumni Scholarship

Cadeysa Andujar Jimenez: Porter Lodge No. 284 Masonic Student Assistance Award

Benjamin Antonchak: Patrick Sinatore Memorial Scholarship; Ryan Molchany Memorial Scholarship Award

Dabriel Ayala: Zephyr Football Club Award

Amelia Ballard: Fullerton American Legion Post 367 Award

Britney Bankos: Friends of the Whitehall Township Public Library Scholarship; Girl Scout Senior Award; NASSP 2017-18 National Honor Society Scholarship; Whitehall-Coplay PTO PLUS Scholarship; WHS National Honor Society Scholarship; DeSales University Scholarship and Character U Award

Samantha Bilder: Elmer Gates Enterprise Award

Miles Blumenau: Outstanding Spanish Student; Class of 1968 Scholarship; Jay H. Gilbert and Family Award; Pauline Wagaman Memorial Scholarship; WHS Scholastic Scrimmage Outstanding Leadership Award; WHS Science Olympiad Award; Zephyr Pride Foundation Scholarship

Noah Borgman: Whitehall-Coplay Education Association Award

Dezmond Boykin: Villanova University Scholarship

Alix Buskirk: Class of 1949 Leadership Award; Travelers Protective Association of America Post L 2018 Altruism Award; U.S. Marine Corps Athletic Excellence Award

Kevin Carter: WHS Chorale Award; WHS Musical Theater Award

Carly Charles: WHS National Honor Society Scholarship

Catherine Chen: Outstanding Social Studies Student; Alton Wagaman Memorial Scholarship; John Pemberton Esq. Class of 1920-1921 Scholarship; U.S. Marine Corps Scholastic Excellence Award; Whitehall Lions Club Award in honor of Terri Miller; WHS Mu Alpha Theta Award; Woman’s Club of Whitehall Township November Girl of the Month

Reegan Christine: Girl Scout Senior Award

Gino Ciriello: Outstanding Industrial Technology Student

Caitlin Cunningham: Debra Laubach Memorial Scholarship

Casey Cunningham: American Legion Coplay Unit No. 426 Auxiliary Award; WHS Spanish National Honor Society Award; Woman’s Club of Whitehall Township April Girl of the Month

Kassidy Cunningham: Jones-Quigg American Legion Post No. 739 Award

Shalini Dorner: Whitehall-Coplay PTO PLUS Scholarship; Alvernia University Trustees Scholarship

Jorgie Duld: Paul Radon Memorial Scholarship

Salvador Elizalde, Jr.: Class of 1968 Scholarship; Jones-Quigg American Legion Post No. 739 Award

Christine Eskander: Fullerton Fire Co. No. 1 Award; Woman’s Club of Whitehall Township March Girl of the Month

Samantha Farber: Girl Scout Senior Award

Cortney Faustner: Award for Senior Year Perfect Attendance; Ed Hudak Memorial Scholarship; WHS Spanish National Honor Society Award; Wilson College Presidential Scholarship

Travis Fenstermacher: WHS Mu Alpha Theta Award

Madison Gaston: Girl Scout Senior Award

D’vyne Gatis: Outstanding Family & Consumer Science Student

Jocelyn Gehris: WHS German Club Award

Elizabeth Gill: The Johnny Rambeck Zephyr Spirit Scholarship

Artur Gjondla: WHS Spanish National Honor Society Award

Joseph Hana: Outstanding Science Student; Class of 1968 Scholarship; Jay H. Gilbert and Family Award

Edward Harrich: Class of 1968 Scholarship; Former Whitehall Township Exchange Club Award

Jacob Hausman: Award for Six Consecutive Years Perfect Attendance

Grace Helfrich: Outstanding Health Student; Chris Attieh Humanitarian Scholarship; Porter Lodge No. 284 Masonic Student Assistance Award; Woman’s Club of Whitehall Township October Girl of the Month; Moravian College Presidential Scholarship; Moravian College Sally Breidegam Miksiewicz Schlep Scholarship

Michaela Hendricks: John Pemberton Esq. Class of 1920-1921 Scholarship

Joel Henninger: Zephyr Football Club Award

Megan Herbine: Outstanding Math Student; Class of 1968 Scholarship; Girl Scout Senior Award; Susquehanna University Presidential Scholarship

Chyanne Hertzog: Egypt VFW Post No. 7293 Auxiliary Award; Egypt VFW Post No. 7293 Award

Ariana Hines: Fullerton American Legion Post 367 Award; John Churetta Memorial Scholarship; The Woman’s Club of Whitehall Township Award; Woman’s Club of Whitehall Township February Girl of the Month

Hailey Ilgenfritz: WHS Fellowship of Christian Athletes (FCA) Award

Makenzie Irelan: James A. Davis Principal’s Scholarship

Kaitlyn Jacob: Whitehall Music Parents Association Outstanding Dedication to Music Award

Raquel Jaoude: WHS Science NHS Award

Jessica Kroboth: Outstanding German Student; Daughters of the American Revolution Award; Girl Scout Senior Award; Sons of the American Revolution Bronze Good Citizenship Award; The Woman’s Club of Whitehall Township Award; U.S. Marine Corps Semper Fidelis Award for Musical Excellence; Whitehall Music Parents Association Excellence in Instrumental Music Award; WHS Yearbook Award; Zephyr Pride Foundation Scholarship; Woman’s Club of Whitehall Township December Girl of the Month; Lebanon Valley College Board of Trustees Scholarship

Jennifer Kromer: WHS Zephyr Nation Spirit Award

Martin Labib: WHS Fellowship of Christian Athletes (FCA) Award; WHS Student Council Award

Robert Lamm: Outstanding Physical Education Student; Fullerton American Legion Post 367 Award; The Craig J. Geiger Memorial Baseball Scholarship; The George F. Anthony Memorial Scholarship; U.S. Marine Corps Athletic Excellence Award

Bret Legath: Zephyr Football Club Award; Shippensburg University Scholarship

Jeremy Lin: Burger King McLamore Foundation Scholarship

Jacob Lisicky: Fullerton American Legion Post 367 Award; HPPA Warke-Horn Scholarship; Zephyr Pride Foundation Scholarship

Austin Loy: Coplay Recreation & Welfare Association Award

Katherine Lutterschmidt: Jefferson University Textile Design Scholarship

Anthony Maggio: WHS Musical Theater Award

Jacky Mansour: Award for Four Consecutive Years Perfect Attendance; WHS SERVE Club Award for Leadership and Service

Braxton Marrero: Lock Haven University Scholarship

Caroline Martin: Whitehall-Coplay Education Association Award

Isaiah Maxey: Chad Leibenguth Memorial Scholarship

Mikayla Miranda: National School Choral Award; Whitehall Historical Preservation Society Award; WHS Musical Theater Award; St. Joseph’s University Presidential Scholarship

Sami-Ullah Mirza: Zephyr Football Club Award

Catherine Missmer: Girl Scout Senior Award

Jade Mitchell: Outstanding Art Student; Girl Scout Senior Award

Brandon Monroe: Award for Senior Year Perfect Attendance

Natalia Montero: Principal’s Award; WHS Outstanding FBLA Senior

Jose Morales: Whitehall Beautification & Garden Club Award

Kyeisha Newhard: Award for Senior Year Perfect Attendance

Iliana Oliver: HPPA Warke-Horn Scholarship

Jacob Oswald: Zephyr Football Club Award

Maria Elizabeth Pammer: Moravian College Comenius Scholarship

Genesis Perez: Board of Education Scholarship; WHS Student Council Award

Alyssa Pringle: York College of Pennsylvania Presidential Scholarship

Priyanka Purohit: Outstanding English Student; Teofila Garcia Memorial Scholarship; WHS National Honor Society Scholarship

Alyssa Quiteles: American Legion Coplay Post No. 426 Frank Scheirer Memorial Award

Elaine Ramirez Jimenez: Outstanding Music Student; John Ashner, Jr. Memorial Award; Whitehall Music Parents Association John Phillip Sousa Award; WHS Musical Theater Award

Rebecca Reed: Cheryl & Dennis Sommer Academic Excellence in Education Award

Sarah Reinhard: WHS Mu Alpha Theta Award; WHS SERVE Club Award for Leadership and Service

Tyler Ringenberger: Whitehall-Coplay PTO PLUS Scholarship

Marina Rodrigues: WHS Leo Club Award; WHS Science NHS Award

Roksolana Salamakha: WHS Science NHS Award; WHS Science Olympiad Award

Faith Schaffer: Elizabeth M. Kloiber Memorial Scholarship

Alyssa Schuster: Whitehall Music Parents Association Most Improved Musician Award

Patrick Skinner: Whitehall Zephyr Senior Golf Award; WHS Snowboard & Ski Club Award; California University of PA Vulcan Merit Award; California University of PA Calu Alumni Scholarship

Andrew Smith: Award for Four Consecutive Years Perfect Attendance

Michael Smith: Zephyr Football Club Award

Kristin Spengler: Outstanding Business Student

Abigail Taschler: Cedar Crest College Falcons Scholarship; Cedar Crest College Presidential Scholarship

Frederid Tirado Cardona: Elmer Gates Enterprise Award; Superintendent’s Award

Peter Tran: WHS Mu Alpha Theta Award; WHS Spanish National Honor Society Award

Katrina Ussia: George Elias Memorial Scholarship; Girl Scout Senior Award; Woman’s Club of Whitehall Township January Girl of the Month; Muhlenberg College Presidential Merit Scholarship

Ashley Ziegenfuss: Award for Seven Consecutive Years Perfect Attendance; Girl Scout Senior Award